7 maja w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Groblach odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny. Naszą szkołę reprezentowały Aleksandra Lasek i Gabriela Sałek (obie z klasy 7) oraz Magdalena Siudak (klasa 8). Jesteśmy dumni z zaangażowania i umiejętności naszych uczennic, które znakomicie reprezentują naszą szkołę, osiągając wysokie wyniki. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom życzymy powodzenia na etapie powiatowym.
Gminny Konkurs Ortograficzny
Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy w Cholewianej Górze
26 kwietnia odbył się XVII Międzyszkolny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy, który tradycyjnie miał miejsce w Cholewianej Górze. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: indywidualnej i grupowej. Do rywalizacji przystąpiło 28 uczniów z klas V i VI.
Naszą szkołę w tym roku reprezentowali: Michał Kachel i Bartłomiej Sołtys (kl. V) oraz Emilia Mierzwa i Milena Gil (kl. VI). W indywidualnych zmaganiach klas VI nasza uczennica, Milena Gil, zdobyła III miejsce. Uczniów przygotowywały p. Joanna Biel i p. Justyna Ziober.
Gratulujemy wszystkim i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursu.
Konkurs objęli patronatem honorowym: Powiat Niżański, Gmina Jeżowe, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, Nadleśnictwo Kolbuszowa, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Nadleśnictwo Rudnik oraz Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu.
Kiermasz dla Pana Grzegorza
Nasza społeczność szkolna przez ostatni tydzień kwietnia mocno się zmobilizowała i zorganizowała kiermasz wypieków. Przez cały tydzień uczniowie starszych klas (4-8) sprzedawali pyszne wypieki, aby zebrać jak najwięcej funduszy na pomoc w rehabilitacji pana Grzegorza Rogali, którego znamy z lokalnego zespołu muzycznego „Grupa pod Skrzydłami”. Do kiermaszu włączyły się nasze kochane Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” z Nowego Nartu. Swoimi ciastami i kapuśniakami zdobyły serca nie tylko naszych uczniów i nauczycieli, ale także seniorów z DPS-u, którzy odwiedzili naszą szkołę, by uczestniczyć z nami w akademii z okazji Dnia 3 Maja, równocześnie bardzo mocno wsparli naszą zbiórkę.
Pragniemy serdecznie wszystkim podziękować za zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu kiermaszu. Zebrane fundusze przekażemy Panu Grzegorzowi i jego rodzinie, jednocześnie życzymy dużo siły i wytrwałości w powrocie do zdrowia.
Uroczystość 3 Maja połączyła pokolenia
W naszej szkole odbyła się niezwykła akademia z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie to, przygotowane przez uczniów klas czwartej, drugiej oraz szóstej pod czujnym okiem pani Barbary Scilango, zgromadziło w murach placówki zarówno młodszych, jak i starszych członków naszej społeczności, w tym zaproszonych seniorów z Domu Pomocy Społecznej.
Uroczystość rozpoczął Karol Klecha, który swoim występem wprowadził zebranych w nastrój zadumy i refleksji. Na scenie nie mogło zabraknąć sztandaru oraz wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, co stało się pięknym dowodem wspólnoty i patriotyzmu.
Podczas akademii uczestnicy mieli okazję prześledzić najważniejsze momenty z historii tego ważnego dla Polaków dnia, co pozwoliło na lepsze zrozumienie i docenienie wartości, jakie niesie za sobą Konstytucja 3 Maja. Spotkanie zakończyło się wzruszającym wspólnym śpiewem hymnu szkoły "Roty", co jeszcze bardziej umocniło poczucie przynależności i dumy z bycia częścią naszej edukacyjnej społeczności.
Akademia była pięknym przypomnieniem, że wartości narodowe są żywe i mogą być pielęgnowane przez wszystkie pokolenia, łącząc ludzi bez względu na wiek.
12
WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD ZESPOŁÓW SZKOLNYCH "O GĘSIE PIÓRO"
22 kwietnia w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli rozbrzmiewały oklaski podczas XVII Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Szkolnych "O Gęsie Pióro". Nasz szkolny teatr "Wanted", prowadzony przez energiczną panią Aldonę Klechę, otrzymał wyróżnienie za urzekający spektakl "Dziób w dziób" autorstwa Maliny Prześlugi.
Wcześniej młodzi aktorzy mieli premierę spektaklu na szkolnej scenie, gdzie zgromadzili się wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.
Serdeczne gratulacje dla całej ekipy!
13
Szkoła Muzyczna
19 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć nauczycieli i uczniów z Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jeżowem. Artyści zaoferowali nam niezwykłe występy muzyczne, demonstrując swoje umiejętności na gitarze, skrzypcach, klarnecie i akordeonie czy flecie poprzecznym. Wśród wykonawców była także nasza uczennica, Laura Kopeć z klasy 8, która dała piękny pokaz gry na klarnecie. Zachęcamy młodych ludzi do rozwijania swoich muzycznych pasji i zapisywania się do naszej gminnej szkoły muzycznej, gdzie z pewnością można wyszlifować swój talent.
3
Powiatowy Konkurs Pożarniczy
Nasz uczeń Karol Klecha z klasy czwartej wziął udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, który odbył się 25 kwietnia 2024 roku w Nisku. Reprezentował on zarówno naszą szkołę, jak i gminę, wykazując się znakomitą wiedzą na temat zapobiegania pożarom.
Konkurs zgromadził uczestników z całego powiatu, co stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i pogłębiania świadomości na temat bezpieczeństwa pożarowego.
Podium Bartka w Powiatowym Konkursie Ortograficznym
Nasz uczeń z klasy trzeciej, Bartek Piędel, reprezentował naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Ortograficznym "Sówka Mądra Główka". Zmagania z ortografią okazały się wymagające, jednak Bartek, spośród uczniów klas drugich i trzecich z całego powiatu niżańskiego, poradził sobie znakomicie, zdobywając trzecie miejsce.
Serdecznie gratulujemy Bartkowi tego sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć!
Czytelnik miesiąca
Najaktywniejsi czytelnicy miesiąca w Szkole Podstawowej w Starym Narcie zostali już nagrodzeni dyplomami i książkami. Wyróżnienie to przyznano uczniom, którzy najwięcej czasu poświęcili na czytanie i aktywne uczestnictwo w życiu naszej szkolnej biblioteki.
Dzień Ziemi
Eko eko ekologia
to higiena i biologia
to ochrona czystej wody
to działanie dla przyrody
eko eko ekologia żeby Odra była modra
żeby było mniej w niej śmieci
niech zadbają o to dzieci
W dniu 23 kwietnia 2024 r. odbyła się akademia z okazji Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi. Od 1970 roku na całym świecie 22 kwietnia ludzie całego świata zastanawiają się, jakich spustoszeń na swojej planecie dokonał człowiek, jakie są tego skutki a przede wszystkim jak można to zmienić. Społeczność naszej szkoły również chciała przedstawić różne aspekty ochrony najbliższego środowiska. Z tej okazji odbył się szkolny pokaz mody ekologicznej. Nasi młodzi projektanci zaskoczyli nas swoją kreatywnością i inwencją twórczą.
Nasi projektanci wystąpili w swoich wspaniałych kreacjach tylko jedna z autorek, ze względów niezależnych od niej, skorzystała z pomocy modelki.
Nasi słynni projektanci:
Klasa I Klasa VII
Julia Bałut Natalia Rębisz
Alan Brzuszek Klasa VIII
Stanisław Kowalczyk Karolina Kata
Klasa II Magdalena Siudak
Anna Chudzik Alicja Szwed
Krystian Chudzik Weronika Świątek
Kamil Kata Modelka
Hubert Mierzwa Patrycja Lasek
Amelia Sudoł
Klasa III
Milena Węglarz
Gabriela Skiba
Klasa IV
Lena Baran
Klaudia Stanowska
Anna Stec
Klasa V
Julia Pikor
Anna Sudoł
Klasa VI
Milena Gil
Emilia Mierzwa
Projektantom i modelce serdecznie dziękujemy za inspirację i zapraszamy na kolejne lata.
56
Wystawa Mobilna Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”
Niezwykli goście z Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” pokazali nam, że nauka może być fascynująca. Przywieźli ze sobą kilkanaście interaktywnych eksponatów i zachęcili naszych uczniów do samodzielnego eksperymentowania.
Eksponaty nawiązują do tego, co można doświadczyć w PCN, w myśl haseł:
„Świat Wokół Nas” – to, co naturalne: przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne. Poprzez zabawę z eksponatami takimi jak „Cykl życia drzewa”, „Jakie to drewno”, „Tlen” można poznać ciekawostki związane z drzewami i drewnem oraz tlenem.
„Nasza Cywilizacja” – to, co my, ludzie, wytworzyliśmy, korzystając z naszych umiejętności i pozyskanej wiedzy: artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp.
„My, Ludzie” – funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum – logiczne myślenie itd. Przy pomocy eksponatów takich jak „Siła ludzkich mięśni”, „Kto dalej” można wypróbować siłę swoich mięśni czy porównać swój skok do skoków różnych zwierząt.
Spotkanie z przedstawicielami Centrum Nauki Łukasiewicza rozbudziło naszą ciekawość i zachęciło do zabawy oraz eksperymentowania. Wszyscy – zarówno najmłodsi, jak i ci troszkę starsi – byli zachwyceni spotkaniem. Dziękujemy i zapraszamy ponownie.
179
Magia słowa i wyobraźni: Podsumowanie Gminnego Konkursu Czytelniczego
W naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie, które zabrało uczestników w magiczną podróż po świecie wyobraźni i literatury.
Gminny Konkurs Czytelniczy, w tym roku zainspirowany był książką "Charlie i fabryka czekolady" Roalda Dahla, zgromadził drużyny z wszystkich szkół podstawowych naszej gminy, które były gotowe na wyzwania intelektualne i kreatywne.
Konkurs składał się z dziesięciu zadań sprawdzających umiejętności językowe, kreatywność i zdolność do pracy zespołowej. Każda drużyna miała 60 minut na wykazanie się w różnorodnych zadaniach, z których każde pozwalało zgłębić świat przedstawiony w książce Dahla. Niezwykła dynamika i zaangażowanie uczestników sprawiły, że konkurs był nie tylko rywalizacją, ale przede wszystkim doskonałą zabawą.
Składamy serdeczne gratulacje wszystkim drużynom za zaangażowanie i wysiłek włożony w wydarzenie. Wasza pasja i entuzjazm wnoszą nieoceniony wkład w promocję czytelnictwa w naszej społeczności.
Wyrazy uznania należą się również drużynom, które najlepiej poradziły sobie z wyzwaniem:
I Miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jacie, pod opieką Pani Teresy Szewczyk
II miejsce przypadło zespołowi ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Groblach, pod opieką Pani Grażyny Podedwornej
III miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jeżowem Podgórzu, którzy przyjechali do nas pod opieką Pana Wiesława Szewca
Gratulujemy!
Podczas ceremonii wręczania nagród każdy uczestnik wylosował kopertę, ale tylko jedna z nich zawierała złoty bilet, który gwarantował specjalną nagrodę. Szczęśliwym trafem wylosowała ją uczennica naszej szkoły, Wiktoria Marut z kl.V, serdecznie gratulujemy!
Szczególne wyrazy podziękowania kierujemy do osób, które wsparły nasze wydarzenie.
Dziękujemy panu Wójtowi Gminy Markowi Stępakowi za objęcie patronatem honorowym konkursu oraz panu Zbigniewowi Bednarzowi, dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem, za nieocenione wsparcie. Dziękujemy również Pani Barbarze Marut z Biblioteki Publicznej w Nowym Narcie za jej zaangażowanie i obecność, które wzbogaciły nasz konkurs.
Ten konkurs był prawdziwym świętem literatury i współpracy, pozostawiając w sercach uczestników i organizatorów mnóstwo wspaniałych wspomnień.
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za wspaniałą atmosferę podczas konkursu.
Do zobaczenia na kolejnych edycjach!
27
Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”!
Tradycyjnie jak co roku w dniu 11 kwietnia 2024 r. w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeżowem, odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Turniej organizowany jest przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, przy pomocy Państwowej Straży Pożarnej oraz wsparciu Samorządów.
Karol Klecha zwyciężył w swojej kategorii wiekowej.
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Zdrowiu
10 kwietnia w PSP nr 3 w Nisku już po raz kolejny odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Zdrowiu, którego organizatorem był Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Nisku. Tematyka konkursu dotyczyła m.in. zdrowego stylu życia, profilaktyki chorób zakaźnych, szczepień ochronnych itp. Naszą szkołę zaprezentowała Karolina Kata z kl.8, pod opieką p. Barbary Drelich - Scilanga.
Gminny Turniej Piłki Halowej
II miejsce w Gminnym Turnieju Piłki Halowej
W dniu 25 marca, Szkoła Podstawowa w Cholewianej Górze stała się areną sportowych emocji. Odbył się tam Gminny Turniej Piłki Nożnej Halowej, skupiający talent i zaciętość zawodników z klas czwartych i młodszych. Na parkiecie zmagało się pięć reprezentacji szkół z Gminy Jeżowe, a rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie.
Reprezentacja naszej szkoły, składająca się z ośmiu zdeterminowanych zawodników, wykazała się znakomitą grą. Dzięki zaangażowaniu, umiejętnościom i współpracy, udało im się zdobyć zaszczytne II miejsce. W składzie reprezentacji znaleźli się:
Igor Zapała,
Kacper Partyka
Bartosz Piędel
Rafał Płaza
Gabriela Siudak
Karol Klecha
Jakub Krawiec
Wiktor Płaza
Gratulujemy sukcesu i dziękujemy za wspaniałą grę.
KONKURS NA PISANKĘ WIELKANOCNĄ XXL
W okresie przedświątecznym odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny na najpiękniejszą pisankę wielkanocną XXL. Głównym celem konkursu była troska o zachowanie i pielęgnowanie tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi. Otrzymaliśmy od Was 28 pięknych i oryginalnych prac. Po długich naradach jury konkursowe postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące prace:
Kl. 0 i przedszkole
I miejsce- Jakub Sudoł
II miejsce- Piotr Dydo
III miejsce- Igor Fila, Bartosz Kowalczyk
Wyróżnienie- Aleksandra Ryś, Adrian Chudzik, Oliwia Janiec, Lena Stanowska, Aleksandra Płaza, Damian Sudoł
Kl. I-III
I miejsce- Magdalena Pikor
II miejsce- Amelia Sudoł, Amelia Sałek
III miejsce- Anna Chudzik, Krystian Chudzik, Emilia Płaza, Stanisław Kowalczyk
Wyróżnienie: Julia Bałut, Zuzanna Ryś
Kl. IV- VII
I miejsce- Karol Klecha
II miejsce- Oliwia Sudoł
III miejsce- Wiktor Płaza, Marcin Bałut, Weronika Chudzik
Wyróżnienie: Anna Stec, Wiktoria Marut, Anna Sudoł, Gabriela Sudoł, Gabriela Sałek
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i twórczą pracę.
7
Przedświąteczna wizyta u Seniorów
Czwartoklasiści wraz z wychowawczynią, Panią Barbarą Scilangą, odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Nowym Narcie, by złożyć Seniorom wielkanocne życzenia. Atmosfera była niezwykle ciepła, a wspólne śpiewanie pieśni wielkanocnych zbliżyło pokolenia. Seniorzy, wzruszeni gestem, obdarowali uczniów własnoręcznie wykonanymi pisankami i słodkościami, co było dla dzieci wielką radością. Wizyta ta była okazją nie tylko do świątecznego dzielenia się, ale także do wzajemnego poznawania się i tworzenia niezapomnianych wspomnień. Każde takie spotkanie napawa wielką radością, przynosząc poczucie wspólnoty i międzypokoleniowej więzi.
Wiosna
Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole minął całkiem fajnie. Nikt nie myślał o wagarowaniu, bo atrakcje jak dzień bez plecaka czy szalone fryzury zapowiadały coś ciekawego. Uczniowie poradzili sobie z brakiem plecaków w kreatywny sposób, a korytarze szkolne zamieniły się w prawdziwą galerię kolorowych włosów i kwiecistych ubrań. Wszystko to dodało energii i sprawiło, że ten dzień był pełen uśmiechów. Wiosenna atmosfera była wyczuwalna wszędzie. Kulminacyjnym momentem dnia były tańce na szkolnym boisku, które zgromadziły uczniów cieszących się słońcem i wspólną zabawą. To był naprawdę wyjątkowy dzień, idealnie wpisujący się w radosny nastrój wiosennego przebudzenia.
14
Gminny Konkurs Ortograficzny
14 marca 2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jeżowem-Podgórzu odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny pn. "Wiosenne osobliwości przyrody" dla klas II i III szkół podstawowych. Konkurs miał na celu wyłonienie mistrza ortografii wśród drugoklasistów oraz trzecioklasistów, a także podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych i kształtowanie wśród uczniów postawy zdrowej rywalizacji.
Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów (troje z klasy II i troje z klasy III). Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania godzinny test, zawierający 15 zadań. Wszyscy dobrze się spisali. Miejsce na trzecim stopniu podium zajął Bartosz Piędel; uczeń klasy III.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów w tej dziedzinie. Za Bartosza trzymamy kciuki. Będzie reprezentował naszą szkołę i gminę na konkursie powiatowym.
3
.