W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w dniach od 5 do 9 listopada na terenie naszej szkoły obchodzono Tydzień Niepodległości, w czasie którego przygotowano wiele akcji tematycznie związanych z Polską i jej historią.
Dla wszystkich uczniów przygotowano Szkolny Konkurs Plastyczno – Literacki: „Laurka urodzinowa dla Polski”. W poszczególnych kategoriach wiekowych pierwsze miejsca zajęli: Marcin Bałut (kl. 0), Daniel Węglarz (kl. III), Dawid Bałut (kl. IV), Oliwa Sałek (kl. III gimnazjum). Przyznano również dwie nagrody „Grand Prix” uczennicom z klasy III: Laurze Kopeć i Magdalenie Siudak, których prace wyróżniły się na tle pozostałych inwencją twórczą oraz oryginalnością. Z wszystkich laurek przygotowano wystawę, którą można obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Najmłodsi uczniowie – przedszkolaki oraz klasa „0”, przygotowali flagę Polski z serc, na której znalazły się ilustracje obrazujące, co kojarzy im się z naszą ojczyzną. Uczniowie ci obejrzeli również przygotowane prezentacje multimedialne i filmiki, wprowadzające ich w tematykę radosnego świętowania rocznicy niepodległości. Starszym natomiast przedstawiono dwie prezentacje przygotowane przez uczniów klasy VIII pt. „Bohaterowie wolności” oraz „Wycieczka po Polsce”.
W środę, 7 listopada, uczennice klasy VI przygotowały kurs tańca dla swoich młodszych kolegów, z którymi ćwiczyły kroki i układy poloneza. W tym dniu odbył się również „Bieg Niepodległości”. Czołowe miejsca zajęli: Oliwia Sałek i Bartosz Piróg (kl. III gimnazjum), Klaudia Bis i David Parkosz (kl. VI).
W czwartek, 9 listopada, zorganizowano dla uczniów klas VII – III gimnazjum quiz dotyczący naszej historii, kultury, geografii i sportu pt. „Sto pytań na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Najlepiej na pytania odpowiedziały Natalia Wąsik i Roksana Gil z kl. VIII. Cała społeczność uczniowska uczestniczyła również w „Marszu Niepodległości”, w czasie którego złożono kwiaty i zapalono znicze przy grobie żołnierzy poległych podczas wojny.
9 listopada odbył się finał Szkolnego Konkursu Recytatorskiego: „Gdy myślę: Ojczyzna…”, w którym najlepsze interpretacje wierszy o Polsce zaprezentowały Karolina Kata (kl. III) oraz Karolina Drzymała (kl. III gimnazjum). Również w tym dniu odbył się finał Szkolnego Konkursu Wokalno – Instrumentalnego: „Moja Niepodległa Ojczyzna”, w którym zdaniem jury na miejsca w czołówce zasłużyli Laura Kopeć (kl. III) oraz Dominik Klecha (kl. III gimnazjum).
Nagrody dla zwycięzców w poszczególnych konkursach współfinansowało Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Stary Nart w ramach realizowanego projektu „Kultura i tradycja łączy pokolenia”.
9 listopada zorganizowano również akademię z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, którą zakończono odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” oraz pamiątkowym zdjęciem całej społeczności uczniowskiej z dyrektorem i nauczycielami.
Przez ostatni miesiąc gromadzono materiały do „Kapsuły Czasu”, która zostanie zakopana na terenie podwórka szkolnego, by następne pokolenia dowiedziały się, jak żyło nam się w 2018 roku. Ponadto na korytarzu szkolnym i we wszystkich klasach powstały tematyczne gazetki ścienne pt. „Kącik młodego Polaka”.
W organizację poszczególnych akcji aktywnie włączyli się wszyscy nauczyciele oraz panie należące do Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Stary Nart, którym składamy serdeczne podziękowania.