W dniach 3-4 listopada 2022 roku wzięliśmy udział w wycieczce do Warszawy realizowanej w ramach Projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Programu Wsparcia Edukacji.
Program naszej edukacyjnej wycieczki obejmował najważniejsze atrakcje stolicy. Zamek Królewski, Stare Miasto, Stadion Narodowy, Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki czy Centrum Nauki Kopernik to tylko kilka z odwiedzanych przez nas miejsc.
Nasz przepełniony terminarz zdopingował nas do wyjazdu we wczesnych godzinach rannych. Warszawa przywitała nas piękną, słoneczną pogodą, a Stadion Narodowy, który powstał w latach 2008-2011, oglądaliśmy z wielkim zainteresowaniem.
Następnym obowiązkowym punktem wycieczki dla każdego młodego odkrywcy jest Centrum Nauki Kopernik. My także udaliśmy się do tego magicznego miejsca, gdzie nauka i fantastyczna zabawa łączą się ze sobą i inspirują na każdym kroku. Po spędzonym tu czasie w późnych godzinach popołudniowych pojechaliśmy do hotelu.
Po pysznej obiadokolacji żądni wrażeń udaliśmy się jeszcze na podbój Warszawy. Pałac Kultury i Nauki przywitał nas magią kolorów. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak taras widokowy położony na 30 piętrze, na wysokości 114 metrów, skąd mogliśmy podziwiać wieczorną panoramę miasta. Do hotelu postanowiliśmy wrócić metrem, dla niektórych było to pierwsze spotkanie z takim transportem pasażerów.
Następnego dnia, po pysznym śniadaniu, udaliśmy się do Łazienek Królewskich, aby w tym szczególnym miejscu bliżej poznawać historię Warszawy. Ulubiona letnia rezydencja króla Stanisława Augusta zachwyciła nas barwą jesiennych kolorów, a przyjaźni mieszkańcy ogrodów towarzyszyli nam na każdym kroku. Zwiedzając te urokliwe miejsca, nie mogliśmy nie zauważyć pięknego pomnika Fryderyka Chopina, przy którym przystanęliśmy, aby posłuchać kompozycji naszego wirtuoza.
Dla fanów motoryzacji gratką był odrestaurowany samochód Józefa Piłsudskiego. Cadillaca 355D ustawiono w przeszklonym, podświetlanym pawilonie przy wejściu do Łazienek znajdującym się przy Belwederze. Obok znajduje się panel z informacją o historii tego pojazdu.
Chwilę refleksji przeżyliśmy na Placu Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Nieustannie trwa przy nim warta honorowa. Podczas jej zmiany żołnierze maszerują i tupią przy tym bardzo głośno. Na kolumnadzie grobu wymienione są wszystkie ważniejsze bitwy, które stoczyli polscy żołnierze.
W centrum miasta na placu Zamkowym znajduje się kolumna Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Jak głosi legenda, jeśli opuściłby miecz, który trzyma w dłoni, byłoby to zapowiedzią nieszczęścia dla stolicy.
Syrenka Warszawska to kolejny symbol stolicy, który obejrzeliśmy. Syrenka trzyma miecz i tarczę, bo, według legendy, rybakom, którzy uwolnili ją z rąk kupca, obiecała, że będzie bronić Warszawy. Oglądaliśmy również Pomnik Małego Powstańca, czyli rzeźbę małego żołnierza znajdują się na Starym Mieście, symbolizującą wszystkich młodych bohaterów walczących w powstaniu warszawskim.
Po pysznym obiedzie udaliśmy się na Zamek Królewski, gdzie poznawaliśmy historię tego miejsca i mogliśmy podziwiać piękne komnaty królewskie oraz Galerię Arcydzieł. Spędziliśmy w zamku niezapomniane chwile.
Pełni wrażeń i emocji wróciliśmy do naszych domów.
Wycieczkę zorganizowała p. Justyna Ziober. Opiekę sprawowały również p. Agnieszka Baran, p. Barbara Drelich - Scilanga, p. Czesława Delekta, p. Bogumiła Lesiczka, p. Edyta Pikor, p. Klaudia Chudzik.